Panele Sunport MWT
W standardowych ogniwach znajdują się charakterystyczne cienkie szyny zwane bus barami (BB), przez które przepływa prąd. Do tej pory producenci optymalizowali pracę ogniwa dokładając liczbę szynowodów. Najnowszym trendem jest jednak zastąpienie tradycyjnych bus barów elektrodami zbiorczymi. Na czym polega technologia MWT i jakie są zalety tego rozwiązania?
MWT Back Contact zamiast bus barów?

Bus bary są widoczne na ogniwie jako pionowe, srebrne pasma. Są one odpowiedzialne za przewodzenie prądu stałego. Producenci sukcesywnie zwiększają ilość szyn, dawniej ogniwa miały 3 główne bus bary, kolejne bardziej zaawansowane technologiczne 4 BB, a najnowsze pokrywane są 5 BB. Jaki jest minus tego rozwiązania? Zacienienie powierzchni absorbującej promieniowanie słoneczne. Rozwiązaniem tego problemu może być najnowsza technologia MWT.

Technologia ogniw kontaktowych MWT

Technologia ogniw kontaktowych MWT (Metal Wrap Through) pozwala wyeliminować straty wynikające z zacieniania przedniej powierzchni ogniwa przez bus bary, a także zlikwidować  straty wynikające z rezystancji szeregowej.

W modułach MWT ogniwa posiadają elektrody na tylnej części, dzięki temu nie widzimy charakterystycznych pasm biegnących wzdłuż modułu. Na module widać jedynie granice poszczególnych ogniw. To rozwiązanie sprawia, że powierzchnia absorpcji promieniowania słonecznego jest większa, a co za tym idzie, większa jest też sprawność całego modułu. Co więcej, moduły wykorzystujące ogniwa kontaktowe są jeszcze bardziej odporne na mikropęknięcia.

Zalety ogniw kontaktowych MWT
  • o 3% mniejsza powierzchnia zacienienia modułu, dzięki czemu promieniowanie słoneczne jest maksymalnie wykorzystywane,
  • o 5% wyższa wydajność modułu,
  • niski współczynnik temperatury -0,36%°C – wyższa wydajność nawet w upalne dni,
  • dobre parametry elektryczne,
  • ochrona przed degradacją indukowanym napięciem PID
  • wysoka efektywność produkcji, gwarantowana przez 30 lat,
  • bardzo niska rezystancja szeregowa modułów,
  • technologia może być stosowana zarówno z klasycznymi modułami poli i mono, ale również z technologią PERC
  • możliwość zachowania tej samej mocy przy mniejszym rozmiarze.
MWT od Sunport Power na wyłączność dla Columbus Energy

Wraz z końcem listopada br., Columbus Energy zawarło kontrakt z Sunport Power, który gwarantuje wyłączność na zakup i dystrybucję wszystkich produktów w technologii MWT w Polsce. Teraz technologia ogniw kontaktowych azjatyckiego producenta dostępna jest tylko dla Klientów Columbus Energy.

Panele monokrystaliczne jeszcze lepsza efektywność

Pojedyncze ogniwo w panelach monokrystalicznych wykonane jest z jednego dużego monokryształu krzemu o kształcie walca i średnicy około 30 centymetrów. Tnie się go na płytki o grubości 2-3 milimetrów. Pierwotnie krzem krystaliczny ma kształt kolisty, więc nie wycina się z niego kwadratów, a ośmiokąty. Pozwala to uniknąć sporych strat materiału.

Wycięte ogniwa zazwyczaj łączy się w trzy sekcje, w których napięcie energii wynosi około 35-40 V. Do każdej sekcji podpięta jest dioda, co zabezpiecza przed zbyt dużym spadkiem mocy ogniwa, gdy zacienieniu ulegnie jedna z jego części. Całość, tak jak w przypadku paneli polikrystalicznych, pokryta jest warstwą antyrefleksową.

Ogniwa monokrystaliczne wyróżniają się czarną barwą. Producenci instalację wyposażają również w aluminiową ramę w tym samym kolorze, aby panele elegancko prezentowały się na dachu.

Dlaczego warto zainwestować w panele monokrystaliczne?

Monokrystaliczne panele słoneczne to gwarancja większej wydajności i najlepszej sprawności na rynku – na poziomie nawet powyżej 20%. Modułu tego rodzaju wyróżnia również niska masa i mniejsze rozmiary. To sprawia, że na tej samej powierzchni dachu zmieści się więcej paneli monokrystalicznych, niż polikrystalicznych, które dodatkowo wyprodukują więcej energii elektrycznej.

Monokryształy to również najmniejszy spadek mocy w czasie użytkowania oraz najwyższa trwałość – minimum 30 lat. Nowoczesna, dopracowana technologia produkcji umożliwia współpracę paneli z wszystkimi typami inwerterów i sterowników.

Instalacja monokrystaliczna cechuje się wysoką odpornością na różne anomalie pogodowe. Nie zagraża jej silny wiatr, grad, ani zalegający mokry śnieg. Panele monokrystaliczne cechują się wydajniejszą produkcję prądu nawet podczas kiepskiej pogody.

Link do filmu na YT: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=aUXE72CqSh0&feature=emb_title

Nasi Partnerzy
Skontaktuj się z nami
Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe!
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub poprzez formularz kontaktowy. Nasi doradcy są do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na Wasze pytania, tak szybko, jak to możliwe.
Waty.com.pl
ul. Drogowców 12
42-202 Częstochowa, woj. śląskie
NIP 573 229 03 71