15 kwietnia ruszył kolejny nabór do popularnego programu dofinansowania do fotowoltaiki Mój Prąd. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dofinansowanie zostało rozszerzone o dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii, wytworzonej z instalacji fotowoltaicznej.
Zgodnie z regulaminem programu, nabór wniosków potrwa od 15 kwietnia 2022 do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) lub do wyczerpania alokacji środków obejmuje przedsięwzięcia rozpoczęte od 01.02.2020 roku.
O dofinansowanie w ramach nowej edycji programu Mój Prąd będą mogły ubiegać się osoby fizyczne:
- wytwarzające w mikroinstalacji fotowoltaicznej energię na własne potrzeby,
- objęte nowym systemem rozliczeń „net billing”, obowiązującym od 1 kwietnia 2022 roku,
- dotychczasowi prosumenci, którzy zmienią system rozliczania z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD) z systemu opustów na system net billing.
O dofinansowanie do nowych, dodatkowych urządzeń będą mogły ubiegać się również osoby, które skorzystały z dotacji we wcześniejszych wersjach programu.
Dofinansowaniem zostaną objęte:
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW na potrzeby budynku mieszkalnego (wsparcie nie dotyczy rozbudowy istniejącej już mikroinstalacji),
- zakup i montaż magazynu energii o pojemności minimum 2 kWh,
- zakup i montaż magazynów ciepła ( zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem),
- zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS z zastrzeżeniem jednoczesnego zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła.
Wysokość dotacji zależy od ilości i wartości zakupionych produktów. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 20 500,00 zł.