Słowo fotowoltaika (często błędnie nazywana fotowoltaniką) jest połączeniem dwóch wyrażeń – greckiego słowa phōs oznaczającego światło i jednostki pomiaru napięcia – volt. Łatwo zatem wywnioskować, że fotowoltaika to po prostu prąd generowany przez słońce.
W jaki sposób uzyskujemy prąd ze słońca?

Na ogniwa fotowoltaiczne padają promienie słoneczne, a dzięki odkrytemu w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela efektowi fotowoltaicznemu, powstaje w nich prąd stały. Wygenerowany przez panele prąd trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny i po kablach zasila urządzenia domowe,dzięki wyższemu napięciu wypierając z domu prąd sieciowy. Niewykorzystany na bieżąco, wyprodukowany z fotowoltaiki prąd, trafia do sieci i zaczyna zasilać wszystkie domy w okolicy. Owa nadwyżka, zgodnie z prawem, wraca bezpośrednio z sieci (80%  przy instalacjach do 10 kWp, lub 70% przy instalacjach powyżej 10 kWp). Zatem generując nadprodukcję prądu w miesiącach letnich, bez problemu możemy wykorzystać ją do zasilania domu również wieczorami oraz zimą.

Same panele fotowoltaiczne są najczęściej mylone z kolektorami słonecznymi, służącymi do podgrzewania wody. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje czasowych przeglądów technicznych, serwisów czy np. wymiany glikolu, jak ma to miejsce w przypadku kolektorów. Koszt domowej instalacji fotowoltaicznej jest bezpośrednio uzależniony od tego ile prądu zużywamy.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych moc fotowoltaiki powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała rocznego zużycia. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej ? W tym zazwyczaj pomoże firma zakładająca instalację, warto jednak wiedzieć, od czego zależy dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej. Dlatego najważniejszym aspektem przy doborze mocy instalacji fotowoltaicznej jest określenie ile prądu zużywamy w domu ciągu roku. Od tego parametru będzie zależeć wielkość i cena instalacji fotowoltaicznej oraz bezpośrednio okres zwrotu inwestycji. W tym celu należy posłużyć się rachunkami za prąd – najlepiej podsumowującymi cały ubiegły rok lub ostatnie miesiące. Na ich podstawie jesteśmy w stanie dobrać przybliżoną moc instalacji, tak by nie była ona ani za mała, ani przewymiarowana. Na tym etapie należy też wziąć też pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania w najbliższym czasie, tzn. czy mamy zamiar w najbliższym czasie np. zmienić sposób ogrzewania na elektryczne, czy zamontować pompę ciepła, czy też dokupić energochłonne urządzenia (zmywarkę, większą lodówkę, klimatyzator, płytę indukcyjną). Każdy taki czynnik, który weźmiemy pod uwagę pomoże nam lepiej zaplanować wielkość instalacji fotowoltaicznej. Na podstawie analizy rachunków otrzymanych z zakładu energetycznego z uwzględnieniem zasad rozliczania energii w postaci opustów, możemy już określić przybliżoną moc instalacji, jaka będzie odpowiednia dla naszego domu.

Dobierając moc instalacji można sugerować się tym, że w polskich warunkach nasłonecznienia na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobiera się 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

Najlepiej, jeśli instalacja dobrana jest tak, by w pełni pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa. Zainstalowanie mniejszej mocy niż zużycie (instalacja fotowoltaiczna niedowymiarowana) skutkuje jedynie tym, że oszczędności na rachunkach za prąd będą mniejsze. Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej pozostanie na podobnym poziomie jak w przypadku instalacji pokrywającej w pełni zapotrzebowanie. Zbyt duża moc instalacji (instalacja fotowoltaiczna przewymiarowana) , to wyższe nakłady finansowe na inwestycję i długi okres zwrotu. Oszczędności nie będą większe, ponieważ nadmiar energii może zostać utracony. (System rozliczeń dla Prosumentów umożliwia odbiór wyprodukowanych nadwyżek energii przesłanych do sieci w okresie do 365 dni od daty odczytu rozliczeniowego w parytecie 1 : 0,8 dla mikroinstalacji o mocy do 10 kW oraz 1 : 0,7 dla mikroinstalacji powyżej 10 kW).

Dla budynków już istniejących określenie mocy instalacji jest łatwiejsze ponieważ dobiera się ją do średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok. W przypadku nowych budynków zużycie prądu trzeba oszacować na podstawie planowanego zużycia, a więc określić ilość i rodzaj urządzeń energochłonnych oraz liczbę domowników. Gdy podczas eksploatacji, instalacja okaże się za mała, zawsze istnieje możliwość rozbudowy systemu.

Możliwości montażowe

Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest też określenie możliwości instalacyjnych, w tym powierzchni dachu/gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz możliwości występowania zacienień. Ważna jest także ocena więźby dachowej i pokrycia. Jeśli warunki nie są sprzyjające np. dach na wschód i zachód, możliwe, że trzeba będzie dobrać większą moc instalacji, tak by ta pokryła całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

Dlaczego ważna jest wielkość dachu? Często zadawanym pytaniem przez inwestorów jest – „Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW ?”. Na taką wielkość instalacji potrzeba około 3 paneli. Powierzchnia jaką zajmie taka instalacja to ok. 4,5 m2. W przypadku 4kW będzie to już ponad 18 m2, a 10kW – 45m2. Jeśli dach ma niewystarczającą powierzchnię, należy wziąć pod uwagę montaż instalacji na gruncie.

Zwiększenie mocy istniejącej już instalacji fotowoltaicznej

Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy zwiększyć zużycia, nie należy przewymiarować instalacji, ponieważ zawsze istnieje możliwość rozbudowy o kolejne moduły. W przypadku niewielkiego wzrostu zużycia energii, gdy wystarczy dołożyć 1 lub 2 panele, często jest to możliwe bez wymiany inwertera. Jednak gdy rozbudowa ma być znaczna, dobrym wyjściem jest wykorzystanie mikroinwerterów. Taka instalacja fotowoltaiczna będzie działała niezależnie od pierwotnego systemu, nie ma potrzeby wymiany inwertera i możliwe jest dobranie paneli o dowolnej technologii

Chociaż w internecie można znaleźć wiele kalkulatorów fotowoltaicznych, które mogą policzyć moc instalacji fotowoltaicznej bez wychodzenia z domu, my zachęcamy do bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą energetycznym, który na podstawie zużycia, możliwości montażowych, projektu technicznego oraz parametrów technicznych paneli fotowoltaicznych, precyzyjnie oceni jaka wielkość systemu będzie najkorzystniejsza. Dlaczego to tak ważne? Na moc montowanej na Twoim dachu fotowoltaiki wpływ ma nie tylko łączne zużycie prądu, ale też aspekty techniczne: kąt nachylenia dachu, jego orientacja względem kierunku geograficznego, czy nawet tryb życia domowników.  To aspekty, których często pod uwagę nie weźmie nawet najlepszy kalkulator fotowoltaiki!

Skontaktuj się z nami . Gwarantujemy najwyższą jakość usług i opiekę podczas całego procesu! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy szczegóły oferty!

Nasi Partnerzy
Skontaktuj się z nami
Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe!
W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt mailowy, telefoniczny lub poprzez formularz kontaktowy. Nasi doradcy są do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na Wasze pytania, tak szybko, jak to możliwe.
Waty.com.pl Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Drogowców 12
42-202 Częstochowa, woj. śląskie
NIP 949 226 22 70