Zgodnie z najnowszą nowelizacją Prawa budowlanego, od 19 września 2020 roku obowiązuje wymóg uzgodnienia projektu instalacji fotowoltaicznych o mocy wynoszącej co najmniej 6,5 kW z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
W trosce o bezpieczeństwo naszych wspólnych Klientów, nasz partner biznesowy firma Columbus Energy, przez ostatnie klika miesięcy wypracowała razem z ekspertami – producentami, dostawcami oraz rzeczoznawcami PPOŻ, własny model zabezpieczeń, które opierają się na analizie statystyk i danych niemieckiego rynku fotowoltaicznego. Priorytetem było nie tylko znalezienie dobrych rozwiązań spełniających nowe wymogi, ale i takich, które przekraczają pod względem niezawodności proponowane w ustawie wymagania.
Efektywnym i bezpiecznym rozwiązaniem, zastosowanym w naszych instalacjach fotowoltaicznych jest system trwałego i widocznego rozłączenia obwodu elektrycznego. Najważniejsze elementy zabezpieczeń stosowane przez nas to:
- rozdzielnica zabezpieczająca AC, wraz z zastosowaniem odpowiednich ograniczników przepięć,
- wyłącznik nadmiarowo-prądowy DC z wyzwalaczem, dzięki któremu w razie niebezpieczeństwa możemy trwale i widocznie przerwać obwód elektryczny poprzez zastosowanie awaryjnego wyłącznika,
- skrzynki z wyłącznikiem awaryjnym wyprodukowane są bez złączy MC4 oraz wyprodukowane już z gotowymi przewodami na wyjściach z falownika. Połączenia w skrzynkach są sprawdzane bezpośrednio w warunkach produkcyjnych, co pozwala na 100% pewność jakości przygotowanych skrzynek,
- system Columbus Safe – czyli taśmy samogaszące montowane w skrzynkach elektrycznych. Jest to materiał kompozytowy zbudowany z mikrokapsułek wypełnionych środkiem gaśniczym pod wysokim ciśnieniem. Uwolniony pod wpływem wysokiej temperatury gaz wypiera tlen z ogniska pożaru, tłumi pierwszy płomień i gwałtownie chłodzi otoczenie, a także zapobiega ponownemu zapłonowi.
Nasze instalacje, jako przedstawiciela Columbus Energy w mieście Częstochowa i okolicach, wykonywane są zgodnie z normami, opracowanymi na bazie doświadczeń zachodnich sąsiadów. Podstawy bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej, którą oferujemy naszym Klientom zapewniają:
- przeszkoleni z dokładności instalatorzy, którzy stosują się do opracowanych standardów instalacyjnych,
- niezawodne inwertery Solis wyposażone w funkcje monitorowania instalacji 24h, dopasowane do mocy instalacji i spełniające warunki zakładów energetycznych,
- najwyższej jakości, certyfikowane komponenty instalacji renomowanych producentów.
- kontrola jakości komponentów u producentów,
- stosowanie odpowiednich zabezpieczeń wraz z wyłącznikiem awaryjnym
Prawidłowa zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, dobór komponentów i zabezpieczeń, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całego systemu fotowoltaicznego. Nasza firma – Waty.com.pl przy współpracy z Columbus Energy, przykłada szczególną wagę do standardów instalacyjnych. Opracowane zasady techniczne pozwalają na budowę bezpiecznej i niezawodnej fotowoltaiki, spełniającej wszelkie wymagania ochrony przeciwpożarowej.